a&dc

a&dc, merkezi İngiltere’de olan ve Değerlendirme ve Gelişim Merkezi uygulamaları konusunda uzmanlaşmış global ölçekte faaliyet gösteren bir danışmanlık firmasıdır. 25 yıllık bir geçmişe sahip olan a&dc, İngiltere’nin önde gelen endüstri ve örgüt psikologlarından oluşan kadrosuyla, ölçme ve değerlendirme alanında lider kuruluşlardan birisidir.

Değerlendirme ve Gelişim Merkezi konusundaki uzmanlığıyla sektöre yön veren a&dc, İngiliz Psikologlar Derneği (The British Psychological Society, BPS) tarafından yayınlanan Değerlendirme Merkezi uygulamalarına yönelik ilkeler kitapçığının hazırlanmasına öncülük etmiştir. a&dc, Değerlendirme Merkezi konusunda her yıl uluslararası bilimsel kongreler düzenlemektedir.

a&dc’nin ölçme değerlendirme hizmeti verdiği çok sayıda firma arasında Akzo Nobel, British Airways, HSBC, JP Morgan, Siemens, Sony, Tesco, Unilever, Vodafone gibi sektöründe öncü kurum ve kuruluşlar yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için www.adc.uk.com

Nigel Povah, Kurucu ve CEO

Nigel Povah, İngiltere’nin önde gelen endüstri ve örgüt psikologlarından oluşan, ölçme ve değerlendirme alanında lider kuruluşlardan biri olan a&dc’nin Yönetim Kurulu Başkanı, CEO'su ve kurucusudur. Lisansını Leeds Üniversitesi Psikoloji bölümünde, yüksek lisansını ise Londra Üniversitesi’nde Endüstri ve Örgüt Psikolojisi alanında tamamlamıştır. Povah, İngiliz Psikologlar Derneği (The British Psychological Society, BPS) tarafından, psikoloji alanındaki uygulamaları en yüksek standartlarda gerçekleştirenlere ve psikoloji biliminin kamu yararına gelişmesine, uygulanmasına ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunanlara verilen İmtiyazlı Psikolog (CPsychol) unvanına sahiptir. Ayrıca, İngiliz Psikologlar Derneği'nin Akademik Üyesi ve İş Psikologları Derneğinin (Association of Business Psychologists) Kurucu Üyesidir.

30 yılı aşkın deneyime sahip olan Povah'ın temel ilgi alanı Değerlendirme ve Gelişim Merkezleridir. Povah, bu alanda referans kaynaklar arasında yer alan Değerlendirme ve Gelişim Merkezleri (Assessment & Development Centres, 1996) isimli kitabın yazarıdır. 2009 yılında “Değerlendirme Merkezlerinde Başarılı Olmak (Succeeding at Assessment Centres for Dummies)” isimli ikinci kitabını kızı Lucy ile beraber yazmıştır. 2011 yılında, bu alanda bir başka önemli isim olan Prof. Dr. George C. Thornton III ile birlikte editörlüğünü yaptığı “Değerlendirme Merkezleri ve Küresel Yetenek Yönetimi (Assessment Centres and Global Talent Management)” adlı kitabı yayımlanmıştır. Yakın zamanda Değerlendirme Merkezleriyle ilgili bir DVD’si piyasa çıkmıştır.

Tüm dünyada Değerlendirme Merkezleri konusunda önde gelen uzmanlardan biri olarak kabul edilen Nigel Povah, bu alanda gerçekleştirilen çeşitli uluslararası konferanslarda sunumlar gerçekleştirmektedir. Povah, 2003 yılında İngiliz Psikologlar Derneği tarafından yayınlanan Değerlendirme ve Gelişim Merkezi Uygulama İlkeleri Kitapçığını hazırlayan komitenin ve şu anda da söz konusu ilkeleri, Ölçme ve Değerlendirmede Uluslararası Standartlar olan ISO 10667’ye uyumlu hale getirme görevini üstlenmiş olan bir diğer komitenin aktif üyesidir.

Nigel Povah ayrıca profesyonel bir Satranç oyuncusudur. Bu alanda “Uluslararası Usta” unvanına sahiptir ve çeşitli turnuvalarda İngiltere'yi temsil etmiştir.