Saville Consulting

Saville Consulting, 2004 yılında Profesör Peter Saville (öncesinde SHL’nin kurucusudur) tarafından kurulmuş uluslararası bir psikometrik ölçme ve değerlendirme firmasıdır. Kurumlara işe alım ve yetenek yönetimi süreçlerinde yetenekleri belirleme ve geliştirme konusunda yardımcı olan Saville Consulting bu amaca hizmet eden birbiriyle entegre ve esnek ölçme ve değerlendirme araçlarına sahiptir. Titizlikle geliştirilmiş, iş benzeri içeriğe sahip ve online olarak kullanılabilen bu araçlar 80’in üzerinde ülkede ve 35 farklı dilde kullanılmaktadır.

Saville Consulting psikoloji, yönetim danışmanlığı ve bilgi teknolojileri alanlarında uzmanlığı yüksek yeteneklerin işe alımı, geliştirilmesi ve değerlendirmesi konusuna odaklanmış kişilerden oluşan bir ekibe sahiptir. Saville Consulting ekibinde yer alan herkes müşteri hizmetlerini ortak değer olarak benimsemiş ve inovasyona ve araştırmaya tutkuyla bağlı kişilerdir.

Saville Consulting’in hizmet sunduğu firmalar arasında BP, Jaguar Land Rover, Siemens and Vodafone gibi sektöründe öncü çok sayıda uluslararası firmalar yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için www.savilleconsulting.com

Prof. Peter Saville, Kurucu ve CEO

Profesör Peter Saville, Saville Consulting’in Uluslararası Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Endüstriyel psikoloji alanında dünya genelinde bir otorite olarak tanınmakta ve “ölçme ve değerlendirme gurusu” olarak kabul edilmektedir.

Psikoloji alanındaki lisans eğitimini onur derecesiyle tamamlayan Saville yüksek lisans ve doktora derecelerini Profesör Hans Eysenck danışmanlığında yetenek ve kişilik yapıları üzerine gerçekleştirdiği araştırmalarla tamamlamıştır. 1970 yılında çalışmaya başladığı Ulusal Eğitim Araştırmaları Vakfı’nda 7 yıl boyunca klinik, eğitim ve endüstriyel amaçlı psikolojik testlerin (16PF ve Wecshler ölçekleri dahil) adaptasyonu ve standardizasyonu çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 1977 yılında SHL’yi kurmuş, OPQ Mesleki Kişilik Envanteri’ni geliştirmiş ve 27 yıl boyunca SHL Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. 2004 yılında ise SHL ile bağlarını koparmış ve aynı yıl Saville Consulting’i kurmuştur. Saville bünyesinde WAVE Kişilik Envanterlerini geliştirmiştir.

Peter Saville bugüne kadar akademik ilgi alanları olan psikometrik testler, testlerde standardizasyon, IQ ve çeşitli bilişsel beceriler ve kişilik konuları başta olmak üzere örgütsel psikoloji, insan kaynakları, pazarlama, zeka ve kişiliğin ölçümü, spor psikolojisi ve çok değişkenli istatistik analizler konularında 200’ün üzerinde bilimsel yayın gerçekleştirmiştir. Amerikan Psikologlar Derneği, İngiliz Psikologlar Derneği, Uluslararası Uygulamalı Psikoloji Derneği başta olmak üzere dünyanın önde gelen çeşitli kuruluşlarının gerçekleştirdiği çok sayıda konferansta konuşmacı olarak yer almıştır.

Birleşmiş Milletler’de ekip üyelerinin seçimi konusunda özel danışman olarak çalışan Saville, dünyanın en eski ve en büyük IQ cemiyeti olan Mensa’da Profesör Philip Vernon’un halefi olarak Uluslararası Danışman Psikolog olarak görev yapmıştır.

İmtiyazlı Psikolog unvanına sahip olan Peter Saville, İngiliz Psikologlar Derneği’nin onur üyesidir. 1998 yılında Enterprise Magazine tarafından İngiltere’nin önde gelen girişimcileri arasında, 2001 yılında ise listedeki tek endüstriyel psikolog olarak İngiltere’nin En İyi 10 Psikoloğu arasında gösterilmiştir. 2000 yılında İngiliz Psikologlar Derneği tarafından kendisine Yüzüncü Yıl Mesleki Psikolojiye Önemli Katkı ödülü verilmiş, bu ödül nedeniyle Saville’in portresine Londra’da Ulusal Portre Galerisi’nde yer verilmiştir. Ödül töreninde Saville’in alana katkılarından şu sözlerle bahsedilmiştir:

“Endüstriyel amaç için geliştirilmemiş test ve envanterlerin standardizasyonuyla uğraşmaktan bıkıp sonunda 1977 yılında SHL’yi kurdu. Böylece İngiltere’yi psikometrik testler konusunda bir merkez haline getirdi ve dünyada İnsan Kaynakları alanında adil ve objektif ölçme ve değerlendirme kavramının yerleşmesinden sorumlu konumda olmasını sağladı. Yetkin bir psikometrist ve vizyoner bir lider olan Peter Saville’in İngiltere’de ve ötesinde, mesleki psikoloji alanında anlamlı etkileri olmuştur. SHL testlerinin yaygın bir biçimde çoğu büyük firma ve kamu kurumları tarafından kullanılması Peter Saville’in kayda değer fikirlerinin etkisinin somut bir göstergesidir.”

Saville 1991’den 1998’e kadar Queen Üniversitesi’nde Örgütsel Psikoloji kürsüsünde Misafir Profesör olarak görev yapmıştır. Halihazırda ise Kingston Business School’da Misafir Profesör olarak görev yapmaktadır.