Kişisel Bilgilerin Korunması

6698 Sayılı Kişisel Bilgilerin Korunması Kanununa İlişkin Bilgilendirme

Önemli Yasal Uyarı

Hangi bilgileri AS ÖLÇME DEĞERLENDİRME HİZMETLERİ A.Ş. olarak bizimle paylaştığınız ve bu bilgilerin firmamız ve ortağı bulunduğumuz diğer firmalar tarafından nasıl ve hangi amaçlarla kullanıldığını anlamak için lütfen “6698 Sayılı Kişisel Bilgilerin Korunması Kanununa İlişkin Bilgilendirme Yazımızı” okuyunuz.

Hakkınızda ne tür bilgileri işliyoruz?

Psikometrik değerlendirme ve raporlama hizmetleri kapsamında sizden aldığımız bilgileri işliyoruz. Bu kapsamda yer alan hizmetleri sizlere bireysel ya da firma olarak sunabiliriz. Web sayfamız kanalıyla, direk ya da bir firma aracılığı ile AS ÖLÇME DEĞERLENDİRME HİZMETLERİ A.Ş. tarafından davet edildiğiniz bir uygulamaya katıldığınızda bizlerle paylaştığınız bilgiler 6698 sayılı Kişisel Bilgilerin Korunmasına ilişkin kanun hükümlerine uygun olarak kullanılmaktadır.

İnternet sitemizi kullanırken bize sağladığınız bilgiler

İnternet sitemizi kullanırken bize sağladığınız bilgiler arasında, ad, meslek, çalıştığınız firma, unvan, e-posta adresi ve telefon numarası ve biyografik bilgiler yer alabilir.

İnternet sitemizi her ziyaretiniz çerçevesinde, otomatik şekilde aşağıdaki bilgileri toplayabiliriz:

 • Oturum açma bilgileri, tarayıcı türü ve sürümü, zaman dilimi ayarı, tarayıcı eklenti türleri ve sürümleri, işletim sistemi ve platformu gibi teknik bilgiler,
 • Faturalandırma ve yönetim amaçlarımız çerçevesinde gereken trafik verileri, konum verileri, web kayıtları ve diğer iletişim verileri,
 • İnternet Protokolü Adresiniz (IP adresi), dahil olmak üzere sayfa isteğinin geldiği kaynak adresi isteği, alan adı, sayfa isteğinin tarih ve saati, girilen sayfalar (varsa), ve URL'deki diğer parametreler (arama kriterleri gibi),
 • Ziyaretiniz hakkında bilgiler: Sayfamız üzerinden gidilen veya üzerinden sayfamıza gelinen veya tıklanan sayfaların tam adresleri, (tarih ve saat dahil); aradığınız veya görüntülediğiniz sayfalar, sayfa yanıt süreleri, indirme hataları, belirli sayfalar ziyaret süreleri, sayfa etkileşim bilgileri (kaydırma, tıklamalar ve üzerine fare gelmesi), sayfadan ayrılmak için kullanılan yöntemler ve müşteri hizmetlerimizi aramak için kullanılan telefon numaraları.

Bizimle temas ettiğinizde, bu iletişim bilgilerinin kaydını tutabiliriz.

Bir Uygulamaya Katılırken veya Çevrimiçi Değerlendirme Platformu (Spica) kullanırken

AS ÖLÇME DEĞERLENDİRME HİZMETLERİ A.Ş. müşterileri, adayların katılmasını istedikleri uygulamalarla ilişkili olarak hakkınızda kişisel bilgileri bizimle paylaşabilirler. Bu bilgileri katılımcının adı soyadı, e-posta adresi, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN) ve diğer irtibat bilgilerini içerebilir. Katılımcı olarak sizler de bu bilgileri ya da bu bilgilere ilave olacak bilgileri bizimle paylaşabilirsiniz. Bu bilgileri çevrimiçi değerlendirme platformu üzerinden ya da geleneksel kağıt/kalem uygulama üzerinden bizlere iletiyor olabilirsiniz. Bu kapsamda paylaştığınız verileri aşağıdaki şekilde sınıflandırıyoruz:

 • Kimlik Tanımlama Verileri: Ad-Soyad, E-posta, TCKN, sicil no gibi veriler
 • Değerlendirme Verileri: Güdüler, yetenekler, eğilimler, yeterlilikler, ilgi alanları, iş yerindeki davranışlar
 • Araştırma Verileri: Cinsiyet, doğum tarihi, eğitim durumu, kültürel birikim, nitelikler, iş deneyimi, istihdama ilişkin bilgiler, sorumluluklar ve çalışma haytanıza ilişkin diğer ayrıntıla

Araştırma verileri değerlendirmelerin bir parçası değildir ve değerlendirmelerin adil olmasını sağlamak, değerlendirme araçlarını geliştirerek yüksek değerlendirme standartlarını sağlama amacıyla kullanılmaktadır.

Değerlendirmeyi yönetebilmemiz için Kimlik Tanımlama Verilerini almamız gerekmektedir, "Hakkınızdaki bilgileri hangi amaçlarla işliyoruz?" başlığı altındaki hangi bilgileri hangi amaçla işlediğimizin ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Hakkınızdaki bilgileri hangi amaçlarla işliyoruz?

Kişisel bilgilerinizin gizliliği ve güvenli olarak saklanması en önemli önceliğimizdir. Bize sağladığınız veriler müşteri ya da katılımcı olma durumunuza göre değişiklikler gösterebilir.

Müşteri Olarak Bize Sağladığınız Bilgiler

Müşterimiz olarak bizimle paylaşmış olduğunuz bilgileri aşağıdaki amaçlarla kullanıyor olacağız:

 • Aramızdaki sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerimizi yerine getirmek, bizden istediğiniz bilgi, ürün ve hizmetleri sunmak ve sunulan ürün ve hizmetler için sizi faturalandırmak,
 • Satın aldıklarınıza veya bilgi talep ettiklerinize benzeyen ilave değerlendirme, rapor ve hizmetlerimizi sunmak,
 • Hizmetlerimizdeki değişiklikler hakkında sizi bilgilendirmek,
 • Sayfamızdaki içeriğin sizin ve bilgisayarınız için en etkili şekilde sunulmasını sağlamak.

İnternet sitemizi ziyaretleriniz bağlamında sağladığınız kişisel bilgiler aşağıdaki amaçlarla kullanılacaktır:

 • Sorun giderme, veri analizi, test etme, araştırma, istatistiksel ve anketsel amaçlar dahil, sitemizi yönetmek ve kurum içi işlemler,
 • Kullanıcıların internet sitemizin hangi bölümlerini tercih ettikleri dahil, internet sitemizin kullanımını daha iyi anlamak,
 • Sitemizdeki içeriği sizin ve bilgisayarınız için en etkili şekilde sunmak için geliştirmek,
 • Sitemizi güvenli tutmak.

Bu bilgiler, log kayıtlarında saklanır ve birleştirilmiş ve istatistiksel raporlama amacıyla kullanılır.

Bir Değerlendirmeye Katılırken veya Spica Kullanırken Bize Verdiğiniz Bilgiler

Değerlendirmelere katılımınız sırasında sağlanan Kimlik Tanımlama Verileri ve Değerlendirme Verilerini müşterilerimize hizmetlerimizin sunulması amacıyla işliyoruz. Bu kapsamdaki amaçlarımız aşağıdakileri içerir:

 • Değerlendirmenizi ve yanıtlarınızı tanımlamak,
 • Kabiliyetlerinizi ve tercih ettiğiniz çalışma tarzlarını değerlendirmek,
 • Katıldığınız değerlendirmeyi erişiminize sunan müşterimiz için değerlendirme raporları üretmek.

Araştırma Verilerini araştırma amaçlarıyla kullanabiliriz. Endüstri standartları doğrultusunda, değerlendirmelerimize verilen yanıtları cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve daha uzun vadede kültürel birikim ışığında araştırarak değerlendirme araçlarımızı geliştiriyor ve daha adil ve yüksek standartlarda bir değerlendirme hizmeti sunmak için kendimizi geliştiriyoruz.

Topladığımız Araştırma Verileri birleştirme ve anonimleştirme sürecinden geçmektedir. Araştırmamız sadece bu birleştirilmiş ve anonimleştirilmiş grup veri düzeyine dayanmaktadır. Size ilişkin araştırma verileri herhangi bir müşteri veya üçüncü tarafla münferit olarak paylaşılmamaktadır.

Değerlendirmemizi araştırma verilerinin doldurulmasını yasaklayan bir yargı alanında doldurduysanız, bu ayrıntıları ancak söz konusu yasanın izin verdiği ölçüde sunmalısınız.

Kişisel bilgilerinizi, Değerlendirme araçlarının kullanımı ve geliştirilmesi, analiz, muhasebe, faturalandırma ve denetim, kredi veya başka bir kartla ödeme doğrulaması, güvenlik, yönetim, yasal hakların savunulması ve kullanılması, sistemin test edilmesi, bakım ve ürün geliştirme, müşteri ilişkileri, size, müşterilerimize ve katılımcılarımıza karşı sözleşmeden veya başka yerlerden kaynaklanan yükümlülüklerimizi yerine getirme ve sizinle gelecekteki ilişkilerimizi destekleme amaçlarıyla kullanabiliriz.

Müşterilerimize sunduğumuz değerlendirme raporları ve hizmetleri onlar tarafından istihdam veya insan kaynakları bağlamında bireylerin seçimi ve geliştirilmesi amacıyla kullanılabilir.

Değerlendirme verilerinin bir kopyasını kurum içi insan kaynakları yönetimi amaçları çerçevesinde kullanmaları için müşterilerimize sunabiliriz.

Müşteriler hizmetlerimizin bir parçası olarak kendilerine sağladığımız kişisel bilgileri kendi amaçları çerçevesinde kullanabilirler; fakat bu müşteriler söz konusu kişisel bilgileri 6698 sayılı Kişisel Bilgilerin Korunmasına İlişkin Kanun çerçevesinde kullanmak zorundadırlar.

Pazarlama

Sadece katılımcı olarak kayıtlı olan kullanıcılara pazarlama iletileri göndermiyoruz; fakat irtibat bilgilerinizi bize verdiyseniz ve mevcut ya da hizmetlerimize talip olabilecek potansiyel bir müşteri iseniz sizinle temas kurabiliriz.

Zaman zaman gönderdiğimiz pazarlama iletilerini almak istemiyorsanız, lütfen unsubscribe@assessment.com.tr adresinden bize ulaşınız.

Hakkınızdaki bilgileri kimlerle paylaşabiliriz?

Hakkınızdaki bilgiler katıldığınız değerlendirmeler ile bağlantılı olarak hizmetlerimizi kullanan ve sizi değerlendirme sürecine dahil etmeyi talep eden müşterilerimizle paylaşılabilir. Ayrıca değerlendirme sürecini kolaylaştırmak için ihtiyaç duyulduğu takdirde AS ÖLÇME DEĞERLENDİRME HİZMETLERİ A.Ş.'nin ortak olduğu diğer firmalar ve onların aşağıdaki kapsamda hizmet aldığı kendi servis sağlayıcılarıyla paylaşılabilir:

 • E-posta hizmetleri ve sorulara yanıt hizmetleri gibi hizmetleri kolaylaştıran servis sağlayıcılar,
 • Bulut bilişim hizmetleri sağlayıcıları,
 • İnsan kaynakları ve diğer değerlendirme hizmetleri sağlayıcıları,
 • Web tabanlı muhasebe sistemleri sağlayıcıları,
 • Profesyonel danışmanlar ve denetçiler.

Sizin bilgilerinizi içeren verileri mevcut veya gelecekteki onaylı temsilcilerimize ve kimliğinizin anlaşılmayacağı ve istatistiksel olarak birleştirilmiş bir şekilde sunacağız.

Internet tabanlı değerlendirme ve eğitim süreçlerinin uluslararası niteliği nedeniyle, zaman zaman bizim adımıza hakkınızdaki bilgileri içeren verileri işleme, bu tür bilgileri depolama için üçüncü bir tarafı görevlendirebiliriz ya da temsilcisi olduğumuz şirketlerden hizmetler alabiliriz. Bu kapsamda görevli şahıs ve şirketler kendi ülkelerinde kişisel verilerin kullanımına ilişkin özel kanunlara sahip olmayabilirler. Bu tür durumlar için bu kuruluşların, ülkemizde geçerli kanunlara uyum sağlamaları için gereken teknik ve kurumsal tedbirleri almalarını sağlamak üzere yönlendirmeler yapacağız.

Kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflara açıklayabiliriz:

 • Ticari kuruluş veya varlıklarımızın herhangi bir bölümünü satmamız halinde, kişisel verilerinizi söz konusu kuruluş ve varlıkların müstakbel alıcısına açıklayabiliriz. Kişisel verilerinizi, satın alacağımız veya ortak girişim oluşturacağımız veya birleşeceğimiz başka bir işletmenin sahibine açıklayabiliriz.
 • Varlıklarımızın üçüncü bir tarafça alınması halinde, müşterilerimiz ve katılımcılarımız hakkında sahip olduğumuz kişisel bilgiler de alıcıya devredilecektir.
 • Herhangi bir yasal yükümlülük gereği kişisel verilerinizi açıklama zorunluluğu altında kalırsak veya haklarımızı, mülklerimizi veya müşterilerimizin veya başkalarının güvenliğini korumamız gerektiğinde kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflara açıklayabiliriz. Bu durum, dolandırıcılığın önlenmesi ve kredi riskinin azaltılması amacıyla, diğer firmalar ve kuruluşlarla bilgi değişimini de kapsamaktadır.

Hakkınızdaki bilgileri kimlerden alıyoruz?

Bize sunduğunuz bilgileri, işvereniniz veya potansiyel işvereniniz olabilecek müşterilerimizden ve ek olarak sizden alıyor olabiliriz.

Üçüncü Taraf İletişim Bilgileri

Değerlendirme sürecimizin bir parçası olarak, üçüncü bir tarafın, örneğin bir 360 geri bildirim raporu oluşturmak için işiniz hakkındaki sorulara yanıt verebilecek birinin, irtibat bilgilerini vermek isteyebilirsiniz veya biz isteyebiliriz. Bu üçüncü tarafı söz konusu bilgileri açıklayacağınız konusunda bilgilendirmeli ve bu tür bir açıklama için ön onayını almalısınız.

Bilgilerinizin bir katılımcı tarafından veya değerlendirme sürecimizde bize açıklanması sonucunda sizinle temas ettiğimizde, bu bilgileri ve sonrasında bize sunabileceğiniz bilgileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanabileceğimizi teyit ederiz.

Elektronik İletişim, İnternet Sitesinin Kullanımı ve Çerezler

Çerezler, bilgisayarınıza gönderilen ve sabit diskinizde saklanan küçük bilgilerdir. İnternet sitemiz sizi internet sitemizin diğer kullanıcılarından ayırt etmek için çerezler kullanır. Bu, internet sitemizi kullanırken, size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olur.

nternet üzerinden bilgilerin iletilmesi hiçbir zaman tamamen güvenli değildir. Kişisel bilgilerinizi korumak için elimizden geleni yapacağız, fakat internet sitemiz veya e-posta yoluyla gönderilen verilerin güvenliği hususunda tüm tedbirlerin almamıza rağmen bizden kaynaklanmayan sebepler yüzünden kişisel bilgilerinizin güvenliliği tehlikeye düşerse bu konuda bir sorumluluğumuz yoktur. Teknolojik riskler gön önüne alındığında bu konuda tamamen garanti verilmesi hayatın olağan akışı içerisinde mümkün değildir. Kişisel bilgilerinizi bize iletmek için elektronik araçları kullanıyorsanız, bu konudaki riskin değerlendirilmesi sizin sorumluluğunuzdadır. Bilgilerinizi aldıktan sonra, sıkı tedbirler ve güvenlik özellikleri kullanarak yetkisiz erişimi önlemeye çalışacak, bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacağız.

Hakkınızdaki bilgileri ne kadar süreyle muhafaza ediyoruz?

Genellikle, bilgilerinizi (yukarıda değinilen) bilgi işleme amaçları için gerekli olduğu sürece muhafaza ediyoruz. Bununla birlikte, zaman zaman uygun gördükçe hakkınızdaki herhangi bir bilgiyi imha edebilir, silebilir veya anonimleştirebiliriz. Müşterimizin talebinin üzerinden 24 ay geçtikten sonra kendi seçtiğimiz bir zaman diliminde değerlendirme verilerini anonimleştiririz.

Hakkınızda hangi bilgileri tuttuğumuzu nasıl bileceksiniz?

Hakkınızda tuttuğumuz kimlik tanımlama ve araştırma bilgilerini görme hakkına sahipsiniz. Kişisel bilgilerinizde gerekli değişiklikleri ve güncellemeleri yapmamızı isteyebilirsiniz, bu durum hiçbir şart altında değerlendirme verilerinizi etkilemeyecektir.

Dilerseniz:

 • Hakkınızda topladığımız ilave herhangi bir başka bilgi, bunu toplama amaçlarımız ve bu bilgileri nasıl koruduğumuz konusunda ek bilgi almak için,
 • Hakkınızda tuttuğumuz bilgileri teyid etmek için,
 • Hakkınızda tuttuğumuz kimlik tanımlama ve araştırma bilgilerinin bir kopyasını almak için

lütfen info@assessment.com.tr adresine e-mail gönderin.

İnternet sitemiz zaman zaman ortaklarımızın, reklamcılarımızın ve bağlı şirketlerimizin ağlarına veya ağlarından linklere erişim içerebilir. Bu sayfalardan birine yönlendiren bir linki takip ederseniz, lütfen bu sayfaların kendi gizlilik politikaları olduğunu ve bunlardan dolayı herhangi bir sorumluluk veya mesuliyet kabul etmediğimizi unutmayın. Lütfen bu sayfalara kişisel bilgilerinizi sunmadan önce söz konusu politikalarını inceleyin.

Kişisel Verilerin Korunması Politikamıza İlişkin Değişiklikler

Bu Kişisel Verilerin Korunması Politikasını zaman zaman güncelleyebiliriz. Güncellenmiş Kişisel Verilerin Korunması Politikamız internet sitemizde yayınlanacak ve uygun olduğunda, size de e-mail ile haber verilecektir. Kişisel bilgilerinizi nasıl kullandığımız konusunda güncel kalabilmek için zaman zaman bu Kişisel Verilerin Korunması Politikasını okuyun.

İrtibat Bilgileri

Bize ulaşmak isterseniz, lütfen info@assessment.com.tr adresine e-mail gönderin veya internet sitemizde yer alan “İletişim” linkindeki adresimize yazın.

Bu Kişisel Verilerin Korunması Politikasının Türkçe dışındaki dillere çevirisi bilgi veya kolaylık amacıyla sağlanabilir. Kesin ve bağlayıcı sürümü için, lütfen Türkçe dilindeki sürüme başvurun, herhangi bir farklılık halinde Türkçe sürüm geçerli olacaktır.

Türkçe sürüm en son şu tarihte güncellendi: 23 Aralık, 2016